PATATESTEKİ RİSK ÜZÜMDE DE VAR "MANŞET GAZETESİ" 04.07.2018

PATATESTEKİ RİSK ÜZÜMDE DE VAR "MANŞET GAZETESİ" 04.07.2018
MANİSA
04.07.2018
 

PATATESTEKİ RİSK ÜZÜMDE DE VAR! "MANŞET GAZETESİ" 04.07.2018

Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Müjgan Şenay, üzümün markalaşması yönünde adım atılmaması durumunda, ihracatçı ülkelere bağımlı kalmaya devam edileceğini belirterek, bugün patateste yaşanan riskin üzümde de yaşanabileceğini söyledi.

  RUSYA`YLA YAŞANAN KRİZİ HATIRLATTI

Tarım ürünlerinde son günlerde yaşanan sıkıntılara değinerek patates ve soğan ürününde yaşanan fiyat artışı üzerinden tarım politikalarını eleştiren Manisa Şube Başkanı Müjgan Şenay, çiftçilerin örgütsüz olması ve ürünlerde markalaşmamamızdan dolayı sorun yaşandığını söyledi.

Şenay, geçtiğimiz yıl üzümde yaşanan Rusya krizini hatırlatarak, üzümü işleyip satamadıktan sonra, bu tür riskleri yaşamamızın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

  ÜZÜM KATMA DEĞERE ÇEVRİLMELİ

Manisa`nın üzüm ihraç ettiği ülkelerin isterlerse `üründe kalıntı var` diyerek ürünü çok rahat lekeleyebileceklerini ifade eden Şenay,"Yıllardır kabul ettikleri ilaçların kalıntı değerlerini hemen aşağı çekip biz bu oranda istemiştik deyip hem ihracatçımızı hem üreticilerimizi zor durumda bırakma şansları çok yüksek.

Artık bizim tarım sektöründe bu ürünlerimizi katma değere çevirecek yeni arayışlara yeni yatırımlara ihtiyacımız var" görüşünde bulundu. 

Okunma Sayısı: 101
Fotoğraf Galerisi