SOSYAL TV: BAŞKAN FEVZİ ÇAKMAK: DEPREMİN EKONOMİK ETKİSİ HAYVANCILIĞA VE SEBZELERE YANSIDI (ÖZEL HABER) - 22 ŞUBAT 2023

SOSYAL TV: BAŞKAN FEVZİ ÇAKMAK: DEPREMİN EKONOMİK ETKİSİ HAYVANCILIĞA VE SEBZELERE YANSIDI (ÖZEL HABER) - 22 ŞUBAT 2023
BURSA
23.02.2023
 

Başkan Fevzi Çakmak: Depremin ekonomik etkisi hayvancılığa ve sebzelere yansıdı (ÖZEL HABER)

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve toplamda 10 ili etkileyen deprem sonrasında sera ve tarlalar hasar gördü. Sebze fiyatları yükselişe geçerken, çiftçiiler hasardan dolayı tarlalara giremedi. Bununla birlikte hayvancılıkta da ciddi sorunlar yaşanıyor. Depremin ekonomik etkisinin meyve sebze haline yansıdığını ve hayvancılıkla ilgili de ciddi sorunların ortaya çıktığını ifade eden TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Dr. Fevzi Çakmak, konuyla ilgili Sosyal TV’ye açıklamalarda bulundu. Başkan Fevzi Çakmak, “Uzun süre idare edilebilir dediğimiz limon, mandalina ve portakalda düşüşler yaşandı. Bölge zeytinin ve zeytin yağının yoğun olarak üretildiği bir bölge. Bu ürünlerde ciddi anlamda bir sıkışıklık olacak. Ürünlerin satışının pazara ulaştırılması ve ülkenin ihtiyaç duyulan bölgelerine nakliyeyle ilgili bir sıkıntı var. Depolarda olan ürünlerin değerlendirilmesi ve depolardaki zihayatların tespit edilmesi lazım” dedi.

Fevzi Çakmak: Ahırların bir an önce yapılması gerekiyor

Esas sorunun hayvancılık olduğunu ifade eden Başkan Fevzi Çakmak, “Şu an o bölgede hayvancılıkla ilgili ciddi sıkıntılar var. Depremden köyler şehirler gibi zarar gördü. Oradaki insanlar ciddi anlamda hayvancılık yapıyorlardı. Hayvanların bir kısmı telef oldu. O bölge bizim tarımsal üretimimizin ve bitkisel üretimimizin yaklaşık yüzde 20’sini, hayvan üretiminde ise yüzde 15’ini oluşturuyordu. Ahırların yıkılması ve içinde olan hayvanların telef olması, mevcut hayvanların da yem ihtiyacının karşılanamaması sorunları ciddi anlamda ortaya çıkartıyor. Bizim bir an önce bunları tespit edip oradaki insanların ihtiyaçlarını giderecek olan materyalleri onlara temin etmemiz gerekiyor. Ahırların bir an önce yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Fevzi Çakmak: Bir kısım çiftçi ekipmanlarını kaybetti

Depremde alet ekipmanlarının yok olduğunu ifade eden Başkan Fevzi Çakmak, “En önemlisi köylünün üreten kesiminin oradan uzaklaşıp tarım dışına çıkmasının engellenmesi için gerekli olan bina, ahır ve ekipman desteklerinin verilmesi gerekiyor. Ayrıca insanların depremde aileleri, traktörleri, alet ekipmanları yok oldu. Şu anda kışlık ekinlerin ürünlerinde tam ilaçlama ve gübreleme zamanı. Bu zamanı kaçırmadan bunların yapılması gerekiyor. Bir kısım çiftçi hayatını kaybetti, bir kısmı alet ekipmanını kaybetti. Bunları yapabilmek için de orada ki bu alet ekipman desteği, gübre ilaç desteği ile bir an önce ekipler kurulup ekilmiş olan bu bitkilerin gübrelenmesi lazım” dedi.

Çiftçinin ekim yapabileceği ortamların oluşması gerekiyor

“Yakında aynı şekilde yazlık ürünlerinin ekimleri başlayacak” diyen Başkan Fevzi Çakmak, “Bununla ilgili yazlık ürünlerinin ekilebilmesi için de gerekli olan materyallerin gübre, tohum, ilaç vs. temin edilerek ve alet ekipmanlarıyla berber çiftçinin ekebileceği ortamları oluşturmamız gerekiyor. Yoksa ciddi anlamda diğer üretim alanlarında da ayçiçeği, mısır, narenciye, zeytin ve zeytin yağı gibi ürünlerde de ciddi sıkıntılar yaşayacağız gibi görünüyor” ifadesini kullandı.

“Tarımın içine tutunmamız gerekiyor”

Bu sıkıntıların Tüm Türkiye’ye etkisinin olacağını belirten Başkan Fevzi Çakmak, “Şimdi çiftçileri bir an önce hayata geçirip yeniden üretimin içerisine sokamazsak orada yetişen bu ürünleri ciddi anlamda kaybederiz. O zaman da bunu başka türlü telafi etmemiz zor olur. Birde kuraklığın hala devam ettiği bir ortamda, buradan da verim kayıplarının olacağını düşünürsek ciddi anlamda bir planlama ve programlama yapılarak o yöredeki üretimi desteklememiz, oradaki çiftçiyi kalkındırmamız, yok olan değerlerin de yeniden imkana sokmamız gerekiyor. Deprem bölgesinden kaçmak yerine orada kalarak tarımın içine tutunmamız gerekiyor. Tabii ilk önce insan canı. Bundan sonra oradaki hayvanların ekili veya ekilecek olan ürünlerin değerlendirilmesi, hususunda oradaki köylerde de zararın telafi edilmesi anlamında ciddi bir envanter araştırması yapılıp gerekli olan desteği çiftçiye bir an önce vermemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

SOSYAL TV: GÜLİN ÖZDEMİR

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ.

Okunma Sayısı: 86