TARIM ALARM VERİYOR - ORTADOĞU

İSTANBUL
10.08.2015

Bir zamanlar tarımda kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye`de şimdi tarım bitme noktasına geldi. AKP Hükümetinin yanlış tarım politikaları nedeniyle Türkiye saman bile ithal edecek hale geldi.

 

 

SON 10 yılda Türkiye‘de çiftçi 27 milyon dekar tarım arazisini ekmekten vazgeçti. 600 bin çiftçi üretimden çekildi. Bu Ermenistan veya Arnavutluk‘un yüzölçümlerine eşit. Aynı dönemde 14 milyon hektar buğday ekim alanı daraldı. Son 3 yılda ise patates ekim alanları 600 bin dönüm azaldı. Türkiye için tarımda tehlike çanları çalmaya başladı.

Bir zamanlar tarımda kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye‘de  şimdi tarım bitme noktasına geldi. AKP Hükümetinin yanlış tarım politikaları nedeniyle Türkiye saman bile ithal edecek hale geldi.

Resmi verilere göre son 10 yılda Türkiye‘de, çiftçi 27 milyon dekar tarım arazisini ekmekten vazgeçti.

Bu Ermenistan veya Arnavutluk‘un yüzölçümlerine eşit.

 HER ALANDA DURUM KÖTÜ

Aynı süreçte temel besinimiz 14 milyon hektar buğday ekim alanı daraldı.

Son 3 yılda patates ekim alanları 1 milyon 800 bin dönümden 1 milyon 200 bine düştü. Üretim de 1 milyon ton düştü. Yine çiftçi sayısı 2 milyon 800 binden 2 milyon 200 bine düştü.

AB VE TÜRKİYE

Bu durumun en önemli nedeninin, çiftçinin yeteri kadar örgütlenmemesi olduğunu kaydeden Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, "Örgütlenme ülkemizde yüzde 13‘lerde. Bu oran Avrupa Birliği‘nin tarımla uğraşan ülkelerinde yüzde 90‘ın üzerinde" dedi.

Örgütlenmenin sonuçlarını daha ucuz girdi, daha düşük maliyet olarak ifade eden Atalık, şunları anlattı "Böylece üretici refah düzeyinde tatmin edici bir ücret alırken tüketici de çok daha ucuza bu ürünlere ulaşıyor. Yani ülkemizde kooperatif yapılanma olmadığından kaynaklı aracılar denen bir sistem doğmuş vaziyette. Bunun en büyük etkisini yaşayacak olan fiyat yüksekliği şeklinde yine tüketicidir."

 İstanbul Şube Başkanı Atalık, AB ülkelerinde bütçenin yüzde 45‘inin tarım desteklerine ayrıldığını belirtti. "Çünkü onlar dünya savaşlarında açlığın ne demek olduğunu gördüler" diyen Atalık, Türkiye‘de bu oranın yüzde 2 olduğunu öne sürdü.

Okunma Sayısı: 129