TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (ZMO) ÖRGÜTLÜLÜĞÜ GENEL MERKEZ 1. AŞAMA, ŞUBE BAŞKANLIĞI VE İL TEMSİLCİLİĞİ GENEL KURULLARINDA SEÇİM SÜRECİNİ DEMOKRASİ ŞÖLENİNE DÖNÜŞTÜRECEKTİR.

MERKEZ
02.12.2023
 

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (ZMO) ÖRGÜTLÜLÜĞÜ

GENEL MERKEZ 1. AŞAMA, ŞUBE BAŞKANLIĞI VE İL TEMSİLCİLİĞİ GENEL KURULLARINDA SEÇİM SÜRECİNİ DEMOKRASİ ŞÖLENİNE DÖNÜŞTÜRECEKTİR.

 

2 Aralık 2023

 Değerli Meslektaşlarımız,

 İki yılda bir Aralık ayı TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası örgütlülüğü açısından seçim süreçlerinin yaşandığı önemli bir dönem. ZMO olarak seçim mevzuatına uygun duyurular sonrası ülke genelinde çoğunluksuz Genel Kurullarımızı 9-10 Aralık 2023, Isparta’da 17 Aralık 2023, Adana’da 23-24 Aralık 2023 tarihlerinde gerçekleştireceğiz. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümünde 49. Dönem yönetim kadrolarımızı seçeceğiz.

Şube ve İl Genel Kurullarımızda yönetime aday olan grupların programları açıklanacak ve tartışılacak, örgütümüzün gücü ve öznesi olan üyelerimiz mesleklerine, meslektaş haklarına, Odasına, ülkeye ve yaşama dair görüşlerini söyleyecekler. Hakim gözetiminde yapılacak demokratik seçimler sonrası birlikte çalışacak yeni dönem yöneticilerimiz ve Mart 2024’de gerçekleştirilecek Genel Kurul Delegelerimiz belirlenecek. Şube ve İl Genel Kurullarında söylenenlerden ortaklaşanlar Oda Genel Kuruluna, oradan da TMMOB Genel Kuruluna taşınacak.

 ODA’mız gücünü sadece örgütlü üyesinden alır. ZMO örgütü bilimden, üretimden, emekten, halktan, kamu yararı ve toplum çıkarından yanadır. Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, demokratik laik sosyal hukuk devletinden yanadır. Bu örgüt meslek alanları ile ilgili ülke gerçeklerini ortaya koyar. Meslektaşlarının haklarını korur ve çalışma alanlarını geliştirir. Doğasını, çevresini, tarımsal üretim alanlarını, toprağını, suyunu, merasını koşulsuz korur. Sorunları, nedenlerini ve çözüm yollarını önerir. Bu örgüt sadece gerçek olanı söyler. Şimdi sözümüzü bir kez daha söyleme zamanıdır. Şimdi daha etkin, daha demokratik, daha işlevsel bir ZMO Örgütlülüğü için Genel Kurullarımıza katılma ve oy kullanma zamanıdır.

 Pandemi, iklim değişikliği, savaşlar, depremler ve ekonomik krizin tarımsal üretime olumsuz yansımaları, düşük ücretle çalışma ve güvencesiz çalışma, işsizlik ve kamuda atanamama, yüksek gıda enflasyonu, talan edilen tarımsal üretim alanlarımız, eğitimdeki sorunlarımız, sorunlarımız sayılamayacak kadar çok. Sıkıntılı, sancılı ve sorunlu bir ülkenin her türlü olumsuzluğu hepimizi etkilemektedir.

 İşte böylesi zor koşullarda bu ülkenin, bu ülke insanının, gerçekleri ortaya koymaktan korkmayan, cesaretle sözünü söylemekten çekinmeyen ZMO’ya, ZMO kadrolarına ihtiyacı var. ZMO’nun şubelerine, il temsilciliklerine, şubelerin ve illerin örgütlü üyeye ihtiyacı var. Şimdi bu ihtiyacın gereklerini yerine getirme zamanıdır.

 Tüm meslektaşlarımızı Genel Kurullarımıza davet ediyor, Genel Kurullarımızı sözümüzü söyleyeceğimiz bir “Demokrasi Şöleni”ne çevirmeye çağırıyoruz.

 Haydi Göreve! Hep birlikte, daha güçlü TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası örgütlülüğüne.

 

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI 48. DÖNEM YÖNETİM KURULU 

Okunma Sayısı: 217